Jak przygotować pupila do sesji? – Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej

27 sierpnia 2019
Jak przygotować pupila do sesji? - Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej

Od niedawna wystartowałam ze swoją nową stroną piesografia.pl, gdzie publikuję swoje portfolio oraz daję Wam możliwość umówienia się ze mną na sesję 🙂
W miarę mojego doświadczenia z Jessie i psami ze schroniska, zastanawiałam się jak w pigułce opisać Wam jak można przygotować swojego psa amatora do sesji i oto powstał poniższy poradnik, jak przygotować pieseła do sesji zdjęciowej, np ze mną. Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej!

Jak przygotować pupila do sesji? - Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej

Bez względu na to, czy Twój pies jest zawodowym modelem czy amatorem, który nie ma zielonego pojęcia jak wygląda i czym pachnie aparat, możesz być pewien, że przy odpowiednim przygotowaniu do sesji, nie będzie to miało znaczenia, bo i tak dobrze wyjdzie na zdjęciach 🙂

Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej! To będzie pierwsza profesjonalna sesja fotograficzna mojego pupila. Co mam zrobić, aby uniknąć kiepskich ujęć?

Miałam przyjemność współpracować z psiakami ze schroniska, które nie mają do czynienia z migawką na codzień. A jednak, zerknij na zdjęcie z bullterrierem i zobacz, że Xena pomimo braku swojego doświadczenia wyszła przepięknie 🙂 Wystarczyło skupiać jej uwagę na smaczkach i zabawkach, które były trzymane nade mną lub aparatem przez pomocne wolontariuszki z Krakowskiego Schroniska.

Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej! Co zrobić aby przygotować pupila na jego pierwszą sesję? Przede wszystkim zacznij przygotowania tak wcześniej przed sesją, jak tylko możesz.

Oto kilka porad, które mogą być niezwykle pomocne przed naszym spotkaniem:

 1. Dobierz motyw naszej sesji, na miarę możliwości Twojego psiaka. Jeśli psiak nie lubi zatłoczonych lub głośnych miejsc, daj mi o tym znać, a znajdziemy lepsze i bardziej zaciszne tła do zdjęć.

 2. Staraj się ćwiczyć komendę skupiania na sobie wzroku przy użyciu zabawek lub smaczków. Osobiście polecam komendę ”patrz”.

 3. Zacznij ćwiczyć zdjęcia z pieskiem przy użyciu telefonu i skupianiu jego wzroku w stronę obiektywu i Twojej osoby. I tu znowu – pomocna będzie komenda “patrz” oraz komenda zwalniająca z danej pozycji, np. ”OK” “Dobra”, itp.

 4. Spróbuj nauczyć pupila komendy “czekaj” w momencie kiedy leży, siedzi lub robi susła. Ważne, aby pieseł wytrzymał w danej pozycji, kiedy Ty oddalisz się na sesji za obiektyw mojego aparatu.

 5. Jeśli chcesz, aby pies pozował na tle miejskiej dżungli, pamiętaj aby na kilka dni przed sesją odbyć z nim spacery w bardziej zatłoczone miejsca. Upewnisz się, że Twój pupil da sobie radę w takich warunkach i nie będzie się stresował w danym otoczeniu.

 6. Jeśli życzysz sobie, aby Twój pupil pozował bez smyczy, to upewnij się, że macie wypracowane powroty na zawołanie, w razie ucieczki. Dla mnie liczy się bezpieczeństwo Twojego psiaka i jest to dla mnie niezmiernie ważne, aby słuchał swojego przewodnika na i bez smyczy.

Jak przygotować pupila do sesji? - Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej

Ok. Jesteśmy przygotowani razem z pupilem. Co mogę jeszcze zrobić, aby zapewnić komfort sobie i pupilowi w trakcie sesji?

Jak przygotować pupila do sesji? - Odchamiaj się z psem na sesji zdjęciowej
 • Jeśli mamy się spotkać w plenerze, zadbaj o siebie i psa i zabezpiecz Was przed kleszczami i innymi owadami minimum 48 godzin przed naszym spotkaniem. Polecam krople Advantix lub obrożę Foresto. Jako doraźny środek na kleszcze i pchły, u mnie sprawdza się jeszcze atomizer od Pokusy. Działa do 2 godzin, a jego skład nie straszy chemią.

 • Najlepiej jeśli przed sesją zdjęciową, nie narazisz psa na duży wysiłek. Zmęczony pupil na chwilę przed sesją nie będzie chciał z nami współpracować w trakcie jej trwania. Pamiętaj, że sesje trwają od godziny do nawet 3 godzin. W końcu mamy do uwiecznienia do 15 niezapomnianych migawek z naszego spotkania.

 • Daj pupilowi chwilę na eksplorację miejscówki, gdzie będzie miał przyjemność pozować. Rozgrzej się z pupilem i wykonajcie przed sesją kilka prostych sztuczek. Nie zapomnij o nagrodzie!

 • Sesję zawsze rozpoczynam od ujęć statycznych. Im bardziej wypoczęty i mniej zmęczony pies, tym lepsze zdjęcia i bardziej chętny do współpracy pupil. Miej to na uwadze na dzień przed sesją

 • Zabierz ulubione zabawki i smaczki swojego pupila, które ułatwią nam współpracę.

 • Pamiętaj o zabraniu fajnego odzienia dla siebie i pupila. Fajnie, jeśli będziecie dopasowani stylem lub kolorystycznie 🙂 Jeśli Twój pies nosi rozmiar S lub M, na pewno znajdę coś dla niej/niego w garderobie mojej Jessie.

 • W trakcie sesji będzie robić przerwy, ale jeśli psiak będzie potrzebował ich częściej, niż ja bym sugerowała, to dawaj znać.

 • NIE STRESUJ SIĘ I WRZUĆ NA LUZ. Nie ma nic gorszego dla pupila niż jego zestresowany właściciel. Sesja fotograficzna z psim fotografem powinna być dla Was niezapomnianą przygodą pełnej luzu i swobody.

 • Jeśli zauważę, że pieseł czuje się niekomfortowo w danym miejscu, konieczna będzie zmiana na bardziej spokojne i odpowiadające jego potrzebom. Może to wydłużyć czas naszego spotkania.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach jak Wy przygotowujecie swoje psiaki do profesjonalnych sesji i czy kiedykolwiek mieliście okazję się odchamić na takowej!

Total: